aforisma

La differenza tra dittatura e democrazia è che in democrazia si votano diversi stronzi invece in dittatura si finge di votare un unico stronzo.

Annunci

Pubblicato il 6 luglio 2010, in Consigli di Lettura con tag . Aggiungi il permalink ai segnalibri. 2 commenti.

 1. Angelo Frascino

  L’aforisma mi piace, farei però una variante, invece di stronzi, userei il termine farabutti. Infatti ritengo che gli stati di questa nostra Europa di oggi, affaristica e mercantile, non siano più retti da vere democrazie, ma da oligarchie della peggiore specie, quella che si basa sul censo, trafugato in maniera malandrinesca ai concittadini.

 2. Per te mos e besuar plotesisht kete thenie e per te kuptuar qe e zeza ka njemije arsye per te triumfuar dhe po njemije mundesi per tu shmangur………………..
  Ju rekomandoj qe te lexoni theniet e meposhtme te thena nga ata njerez qe kane bere epoka te ndritura dhe te erreta nder dekada mbi shoqerine njeresore te mundesuar nga : ” injoranca, interesi, inteligjenca, mençuria etj. ” e mases se shoqerise njerezore!.

  Nuk ka më komunist se ish-komunisti, që lufton komunizmin. Valsav Havel

  “Ç’fat për sundimtarët që njerëzit nuk mendojnë!”Adolf Hitler

  “Votoni për njeriun që premton më pak, sepse ai do t’iu zhgënjejë më pak”. Bernard Baruh

  “Mos e merrni me frikë kur ju japin të qeverisni një popull, nuk e merrni me mend sa pak mend duhet për ta qeverisur”.

  “Supozohet se politika është profesioni i dytë më i vjetër. Unë kam kuptuar që ai ka shumë ngjashmëri me profesionin e parë më të vjetër”.Ronald Regan

  “Ai që është në pozitë të lartë, asnjëherë s’mund ta dijë vuajtjen e popullit, sepse e pengon mendjelartësia”.

  “Presidenti harxhon më shumë kohë për të puthur njerëzit në faqe, me qëllim që t’i bëjë ata të bëjnë atë që duhet të bëjnë, pa i puthur”.Harri S. Truman

  “Politikani është ai person me politikën e të cilit nuk jeni dakord; nëse jeni dakord me të, ai është burrë shteti”.Dejvid Llojd Xhorxh

  “Politikanët janë gjithandej të njëjtë. Ata premtojnë të ndërtojnë një urë edhe aty ku nuk ka lumë”.Nikita Hrushov

  “Nëse tani nuk mund t’u japim fund ndryshimeve tona, të paktën mund të ndihmojmë ta bëjmë botën më të sigurt për diversitet”.Xhon F. Kenedi

  “Konservatori është ai që i zë rrugën historisë duke i bërtitur “Ndal!”.Uilliam F. Baklej( i riu)

  “Nëse jemi të fortë, forca jonë do të flasë vetë. Nëse jemi të dobët, fjalët nuk të ndihmojnë dot”.Xhon F. Kenedi

  “Unë kurrë nuk do të kërkoj, kurrë nuk do të refuzoj, madje kurrë nuk do të jap dorëheqjen nga një post”.Xhorxh Uashington

  “Një nga lukset e jetës së një politikani është se e shikon veten, ashtu siç e shikojnë atë të tjerët”.Xho Klark

  “Liberali është ai që është aq tolerant, sa mund të mos mbajë as anën e tij në një grindje”.Robert Frost

  “Politikani e ndan njerëzimin në dy klasa: Në vegla dhe në armiq”.Fridih Niçe

  “Arti i të qenit burrë shteti është të parashikojë të pashmangshmen dhe të përshpejtojë shfaqjen e saj”.Talejrand

  “Përderisa një politikan nuk e beson kurrë atë që thotë, ai befasohet kur të tjerët e befasojnë”.Charles de Gaulle

  Rreziku i luftës lind atëherë kur një komb bëhet pafundësisht më i fuqishëm se konkurruesi i mundshëm i tij.Richard Nikson

  Terrori i vërtetë është sikur të zgjohesh në mëngjes dhe të gjesh që kombi yt drejtohet nga klasa tënde e shkollës së mesme.

  “Kurrë mos u tërhiq, kurrë mos jep shpjegime, kurrë mos kërko ndjesë: Çoji gjërat deri në fund dhe lëri ata të bërtasin vetë”.Neli MakKlung

  “Çdo grua, që kupton problemet e drejtimit të një shtëpie, do ta ketë më të lehtë të kuptojë problemet e drejtimit të një shteti”.Margaret Theçer

  “Në politikë është e nevojshme të tradhtosh ose vendin, ose elektoratin tënd. Unë parapëlqej të tradhtoj elektoratin”.Charles de Gaulle

  “Ndëshkimi më i rëndë për të vendosur të angazhohesh në politikë, është të urdhërohesh nga dikush, që është inferiori juaj”.Platoni

  Në politikë nuk ka miqësi të përjetshme, por interesa të përjetshme.Charles de Gaulle

  “Bota është një vend i rrezikshëm për të jetuar, jo për shkak të njerëzve që veprojnë si djalli, por për shkak të njerëzve që nuk bëjnë asgjë për këtë”.Albert Ajnshtajn

  “Nuk mund të ketë ndonjë krizë javën që vjen. Kalendari im është mbushur plot”.Henri Kisinger

  “Tre njerëz, të braktisur në një ishull të izoluar, do të shpiknin shumë shpejt politikën”.Meson Kulej

  Një politikan mendon për zgjedhje të ardhshme, kurse një burrë shteti mendon për brezin e ardhshëm.James Clark

  “Ishte furtunë në një kupë çaji, por, në politikë, ne lundrojmë në varka prej letre”.Harold Makmillan

  “Shpirti partiak…, i cili, në rastin më të mirë, nuk është gjë tjetër veçse çmenduria e shumë njerëzve për të fituar pak vetë”.Aleksandër Poup

  “Politika e shkallës më të lartë në një demokraci pasqyron vlera, më shumë se sa i informon ato”.Arnold A. Rogou

  “Politika nuk është një vend ose një profesion i mirë për dikë që është dembel, delikat apo që i mungon një sens humori”.Xhon Bejli

  “Politika, emër diplomatik për ligjin e xhunglës”.Eli Kultbertson

  “Nuk ka herezi më të madhe se sa posti të vendosë vlerat e atij që e mban”.Lord Akton

  “Sa më shumë lexoni për politikën, aq më shumë arrini të pranoni se çdo parti është më e keqe se tjetra”.Uill Roxhers

  “Në pikëpamjen akademike përpiqeni të pohoni të vërtetën absolute; në politikë kërkoni që të vërtetën t’ia përshtatni fakteve përreth jush”.Pierr Eliot Trudo

  “Në politikë, një bashkësi e njerëzve që urrehen, është pothuaj gjithnjë baza e miqësisë”.Aleksis de Tokevil

  “Paraja është për politikën si nëna që ushqen me qumështin e saj”.Xhesi Anruh

  Një burrë shteti është një politikan që e vë veten në shërbim të kombit, ndërsa një politikan është një shtetar që e vë kombin në shërbim të vetes.Georges Pompidou

  “Unë nuk jam i referuar kurrë politikës si arenë e moralit. Ajo është arenë e interesave”.Xhon P. Rosh

  “Me qëllim që të bëhen zotërinj, politikanët pozojnë si shërbëtorë”.Charles de Gaulle

  “Politika është më e rrezikshme se lufta, sepse në luftë ju vriteni vetëm njëherë”.Uinston Çurçill

  “Një e pesta e njerëzve janë kundër për çdo gjë, gjatë gjithë kohës”.Robert F. Kenedi

  “Ata që bëjnë të pamundur revolucion paqësor, do të bëjnë të pashmangshëm revolucionin me dhunë”.Xhon F. Kenedi

  “Nuk është pushteti ai që të korrupton, por është frika. Frika se mos humbasim pushtetin korrupton ata që e ushtrojnë atë dhe, frika për të mos e pësuar nga pushteti, korrupton ata që janë subjekt i saj”. Aung Sang Suu Kyi

  “Njerëzit zotërojnë një zgjedhje të pandërgjegjshme për t’u influencuar”.T.S Eliot

  “Nëse doni të dështoni në politikë… flisni me popullin sinqerisht”.

  “Të drejtën e fjalës e kanë të gjithë! Kjo s’do të thotë se çdokush di të flasë mirë e saktë!”

  “Ata që rastësisht i kanë hipur kalit një herë, mendojnë se përjetë do të jenë kalorës. Pikërisht, ata në të parin hendek bien dhe mbesin përjetë këmbësorë!”

  “Kur është paqe dikush kërkon luftë. Ndërkaq kur është luftë, dikush kërkon paqe!”

  “Në politikë, një javë është kohë shumë e gjatë”.Harold Uillson

  “Këshilla më e mirë që mund t’u japësh të rinjve për karrierën është: Zbuloni çfarë ju pëlqen të bëni më shumë dhe pastaj gjeni dikë t’ju paguajë për këtë”.Oscar Wilde

  “Nacionalisti më i mirë është ai që dallon të metat e popullit të vet”.

  “Pasuria është diçka që mund të ndihmojë në jetë, por jeta nuk është diçka që kalohet për të grumbulluar para”.J.V.Gëte

  “Që të ngjitesh në sferat më të larta të kësaj bote, duhet medoemos, që zgjuarsinë ta kthesh në dinakëri të zhdërvjelltë,vullnetin në egërsi prej bishe, ambicien në cinizëm, moralin në mirësjellje formale dhe ndërgjegjen në librezë çeqesh….” L.Uoller

  Ne botë do të kishte më pak çaste të kobshme, nëse të këqijat s’do të bëheshin në emër të ndonjë të mire. Marvie V. Ebner.

  “Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen, zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin”.Erik Holar

  “Demokracia është sistemi më i keq i mundshëm, përveç sistemeve të tjera që kemi njohur deri tani”.W. Churchill

  “Diplomacia është arti patriotik i gënjeshtrës për të mirën e vendit tënd”.

  Gati c’do lidhje fillon dhe vazhdon ne formen e nje perfitimi te dyanshem. Shkembim mendor apo fizik, i cili perfundon kur njera nga palet nuk ka me c’fare te jape.W.H. Auden

  “Diktatura është një vend ku politikën e kanë nxjerrë jashtë politikës”.Sem Himel

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

w

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: